Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Additional Features:
- 3/8in Gong 15in Steel Target
- Quantity:
- 1
Code: QG-TG1-44911-44913
MPN: 44913
UPC: 604544631654
Product Info for Champion Traps and Targets AR500 3/8in Gong Targets
You'll hear the ping of steel when you bring these targets down at the range. In fact, your ears will know - the AR500 steel material is hard enough to withstand a shot from any caliber at any distance. And thanks to the gray texture, they're easy to see - as well as feel - through any barrel size. So, when you need some easy and fun steel targets, look no further than these from Champion. These are crafted from some of the strongest materials on the planet - AR500 steel. And they're built to last too - these targets are designed to take thousands of bullet strikes and still retain their rigidity. Practice your shooting form with these AR500 steel targets and sharpen your shooting skills along the way.![]()
Specifications for Champion Traps and Targets AR500 3/8in Gong Targets:
| Manufacturer: | Champion Traps and Targets |
| Weight: | 18.9 lb |
| Thickness: | 0.375 in |
| Color: | Grey |
| Additional Features: | 3/8in Gong 15in Steel Target |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Steel |
| Depth/Thickness: | 0.375 in |
| Height: | 15.5 in |
| Length: | 15.5 in |
Package Contents:
- Champion Traps and Targets Champion Traps and Targets AR500 3/8in Gong Targets
Champion Traps and Targets AR500 3/8in Gong Targets Orderable Models
List of Orderable Models
- Champion Traps and Targets Champion AR500 3/8in Gong 15in Steel Target, 44913 , MPN: 44913 , UPC: 604544631654 , Code: QG-TG1-44911-44913
Champion Traps and Targets AR500 3/8in Gong Targets Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Champion Traps and Targets Champion AR500 3/8in Gong 10in Steel Target, 44911 , MPN: 44911 , UPC: 604544631630 , Code: QG-TG1-44911-44911
- Champion Traps and Targets Champion AR500 3/8in Gong 12in Steel Target, 44912 , MPN: 44912 , UPC: 604544631647 , Code: QG-TG1-44911-44912