Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .410 Bore
- Overall Length:
- 26.75 in
- Barrel Length:
- 19 in
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Adjustable Flip Up Front & Rear
- Included Accessories:
- Standard
Code: 33-URC-CCD19AR410-500219-5RD
MPN: CF500.219
UPC: 8053800940450
Product Info for Chiappa Firearms Charles Daly 19 inch AR .410 Upper Receiver
The Charles Daly AR .410 Upper allows any AR-15 to be converted to a .410 shotgun. The CD .410 Upper features a 19in barrel, chambered in 2.5in .410 bore. It has front and rear flip up sights, picatinny quad rail forend and comes with a 5 round magazine.![]()
IMPORTANT: This upper will only work with a MIL-SPEC lower and MUST USE CARBINE BUFFER TUBE. Upper includes buffer that must be used with carbine buffer spring for proper function. Failure to shoot without carbine buffer tube and provided buffer can cause damage to upper and lower. Overall cartridge length must be 2.29in or less for proper function.
Specifications for Chiappa Firearms Charles Daly 19 inch AR .410 Upper Receiver:
| Manufacturer: | Chiappa Firearms |
| Caliber: | .410 Bore |
| Overall Length: | 26.75 in |
| Barrel Length: | 19 in |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Automatic Rifle, Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 4.9 lb |
| Magazine Included: | Yes |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Adjustable Flip Up Front & Rear |
| Included Accessories: | Standard |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
Package Contents:
- Chiappa Firearms Charles Daly 19 inch AR .410 Upper Receiver
- 5-round Magazine
Chiappa Firearms Charles Daly 19 inch AR .410 Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Chiappa Firearms Charles Daly Upper Receiver, AR-15 to AR .410 Smooth Bore 2.5 in Conversion, 19 inch Barrel, Black, 500.219 , MPN: CF500.219 , UPC: 8053800940450 , Code: 33-URC-CCD19AR410-500219-5RD
Chiappa Firearms Charles Daly 19 inch AR .410 Upper Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Chiappa Firearms Charles Daly Upper Receiver, AR-15 to AR .410 Smooth Bore 2.5 in Conversion, 19 inch Barrel, Black, 500.219, Used, Condition Fair , MPN: 500.219-EDEMO1 , Code: 33-URC-CCD19AR410-500219-5RD-EDEMO1