Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic
- Threat Level:
- Level IV
- Armor Cut:
- Shooters
- Weight:
- 7.2 lb
- Thickness:
- 0.95 in
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 3QL-BP-CT0426-4S17-SC-SC-1012
MPN: 4s17-SC-SC-1012
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Chase Tactical DEA Compliant Single Curve Level IV Hard Armor Plates
The 4S17 Hard Armor plates ballistic insert provides protection against projectiles, shrapnel and improves the performance of ballistic vest and tactical EOD search suits. This insert comes in our modified Shooter's Cut, Swimmer's Cut, SAPI Cut, and Full Cut and is available in a Multi-Curve configuration. Providing protection from Armor Piercing munitions, the CT-4S17 is an ideal choice for end users seeking an affordable high performing ballistic resistant armor plate.![]()
Specifications for Chase Tactical DEA Compliant Single Curve Level IV Hard Armor Plates:
| Manufacturer: | Chase Tactical |
| Color: | Black |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ceramic |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 7.2 lb |
| Thickness: | 0.95 in |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Country of Origin: | USA |
Features:
- Protection: Level IV Stand Alone Armor Piercing
- NIJ Standard 0101.06: This product has been certified compliant by NIJ
- DEA: Hard Armor Protocol Compliant
- RST: Rifle Special Threats Validated
- Material: Ceramic strike face composite backing
- Exterior Cover: 1000D Cordura®, Textured Nylon
- Thinness: 0.95"
- Cut: The 10" x 12" shooters cut plates are considered nominal and the actual measurement is 9.5" x 11.5".
- Warranty: 10 years on all ballistic material excluding exterior cover and 1 year on exterior cover material and workmanship
- Disclaimer: Text shown on strike face is for marketing purposes only. The actual labels on Chase Tactical products are NIJ approved self-adhesive labels.
Package Contents:
- Chase Tactical DEA Compliant Single Curve Level IV Hard Armor Plates
Chase Tactical DEA Compliant Single Curve Level IV Hard Armor Plates Orderable Models
List of Orderable Models
- Chase Tactical Level IV Hard Armor Plates, Stand Alone, NIJ 0101.06 Certified, DEA Compliant, 10x12, Single Curve, Shooter Cut, 0.95in, 7.2 Lbs, 4s17-SC-SC-1012 , MPN: 4s17-SC-SC-1012 , Code: 3QL-BP-CT0426-4S17-SC-SC-1012