Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Developed to be an ideal knife for almost any situation, the Chaves Knives Sangre Street Integral 3.50in Folding Knife is outstanding for any time in which a high quality edge is the secret weapon to success. These Pocket Knives from the professionals at Chaves Knives are formulated using top of the line blade components that will maintain an edge for long periods of time before necessitating attention. The handle on the Chaves Knives Sangre Street Integral 3.50in Folding Knife has been invented to present you with the best grasp in pretty much any condition. Here at OpticsPlanet it is our objective to be certain that you leave satisfied, and the Chaves Knives Sangre Street Integral 3.50in Folding Knife is among the list of folding pocket knives that we are happy to be able to offer our customers. For an amazing way to always make sure that you're cutting with some of the best knives out there, pick the Chaves Knives Sangre Street Integral 3.50in Folding Knife.
| Manufacturer: | Chaves Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 7.63 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.63 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | Titanium |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Weight: | 5.15 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 4.13 in |
| Quantity: | 1 |
| Activity/Occasion: | Travel, Outdoor, Work, Casual, Hike |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |