Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
The Chaves Knives Liberation Street 3.50in Folding Knife has been designed to be an ideal knife for every one of your cutting demands. Built working with incredibly tough components, these Pocket Knives out of your expert knifesmiths at Chaves Knives will retain an edge for a long time before having to be honed. The handle on the Chaves Knives Liberation Street 3.50in Folding Knife will provide you with an excellent grip in practically any situation. Chaves Knives has been in the knife making industry for a very long time, and the Chaves Knives Liberation Street 3.50in Folding Knife is the final result of their dedication to giving you some of the finest blades that you can buy. One of our primary targets here at OpticsPlanet is to make sure that you leave satisfied, and the Chaves Knives Liberation Street 3.50in Folding Knife is one of the numerous flip-style pocket knives that we are fired up to have. For an excellent way to make sure that you are working with a trusty tool that won't disappoint you when you have to have it most, select the Chaves Knives Liberation Street 3.50in Folding Knife.
| Manufacturer: | Chaves Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 7.63 in |
| Blade Material: | ELMAX |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.63 in |
| Handle Material: | Micarta |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 5.15 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Handle Length: | 4.13 in |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
| Activity/Occasion: | Work, Outdoor, Hike, Travel, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |