Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
The Chaves Knives Redencion 229 is the largest iteration of the the Redencion design. This full-sized EDC folder brings Ramon Chaves legendary designs to life with premium grade materials. The Redencion 229s overbuilt design is complimented by its titanium frame and handle. This knife includes the signature Chaves skull pocket clip as well as a standard titanium pocket clip. The titanium construction works to keep the Redencion 229 as tough as it is lightweight, all while remaining comfortable in your hand.![]()
| Manufacturer: | Chaves Knives |
| Blade Length: | 3.63 in |
| Closed Length: | 4.59 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Thickness: | 0.16 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 4.59 in |
| Quantity: | 1 |
| Style: | Original |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Everyday, Work, Casual, Outdoor |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |