Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Introducing the Chaves Redencion Auto-an exceptional collaboration between Ramon Chaves and Pro-Tech, blending heavy-duty design with top-notch engineering. Known for his iconic style, Chavez infuses this automatic knife with the same robust DNA found in his other Redencion models. With Chaves' signature machined skull clip and Pro-Tech's renowned action, this made in specialized factories auto is a must-have for enthusiasts.![]()
| Manufacturer: | Chaves Knives |
| Blade Length: | 3.375 in |
| Overall Length: | 7.875 in |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 4.45 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Application: | Casual, Outdoor, Work, Everyday |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Original |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |