1 of 2 images
China Made Bald Eagle Bowie
2 of 2 images
China Made Bald Eagle Bowie
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 13.25 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Zinc
Code: 14E-KN1-CN211531EG-211531-EG
MPN: 211531-EG
UPC: 801608115314
$17.95
Product Info for China Made Bald Eagle Bowie 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
13.25" (33.66cm) overall. 8" (20.32cm) satin finish 420 stainless blade. Zinc handle. Finger ring guard. Eagle handle artwork. Black synthetic belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for China Made Bald Eagle Bowie 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | China Made |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 13.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Zinc |
| Weight: | 0.9 lb |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 33.66 cm |
Package Contents:
- China Made Bald Eagle Bowie
China Made Bald Eagle Bowie 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- China Made Bald Eagle Bowie 8.00 in Fixed Blade Knife, Zinc, 211531EG , MPN: 211531-EG , UPC: 801608115314 , Code: 14E-KN1-CN211531EG-211531-EG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare