Tap Tap to Zoom
Code: 6IB-KN-76BD134A-BHQ-85511
MPN: BHQ-85511
Prices and availability subject to change.
The Impinda is a slip joint knife collaboration from Chris Reeve Knives and Bill Harsey. This folder is built with sleek lines and a functional blade profile to tackle everyday knife chores in the modern world. A Harsey Spring mechanism has been implemented that opens easier and doesnt slam shut like other traditional slip joint knives. The Impinda features a full titanium handle and a CPM-S35VN stainless steel blade with a nail nick opener.![]()
| Manufacturer: | Chris Reeve Knives |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.15 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 3.38 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 4 in |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Gray/Gray |
| Size: | One Size |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |