Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi 2.75in Folding Knife
The Inkosi folding knife is a new design by Chris Reeve that builds on the inherent strengths of the Integral Lock. This knife is a smaller, more compact everyday folder with Chris Reeve Knives award-winning manufacturing excellence. Inkosi is the Zulu word for Chief and this knife certainly commands respect.![]()
Chris Reeve Knives is continually improving their knives and the Inkosi features a number of refinements:
The blade is 8% thicker than the Small Sebenza 21 and utilizes CRKs Large Hollow Grind technology.
Double thumb lugs are standard.
Oversized phosphor bronze washer with extra-large grease pockets
Larger, sturdier stop pin.
Added stability to the locking mechanism and ceramic ball lock bar interface.
Pocket clip rests on the spine rather than contacting the lock bar to avoid undue pressure on the lock.
Left-handed design..
Specifications for Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi 2.75in Folding Knife:
| Manufacturer: | Chris Reeve Knives |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.5 in |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Handle Length: | 3.75 in |
| Quantity: | 1 |
| Application: | Casual, Everyday, Outdoor, Work |
| Style: | Original |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Size: | 6.5 in |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi 2.75in Folding Knife
Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi 2.75in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi Folding Knife, 2.75in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Titanium, Gray Handle, Gray/Gray, 6.50 inch, BHQ-36926 , MPN: BHQ-36926 , Code: 6IB-KN-7B7991D5-BHQ-36926
- Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi Folding Knife, 2.75in, CPM S35VN, Tanto Blade, Micarta, Tan Handle, Tan/Gray, 6.50 inch, BHQ-110658 , MPN: BHQ-110658 , Code: 6IB-KN-7B7991D5-BHQ-110658
- Chris Reeve Knives Left-Hand Small Inkosi Folding Knife, 2.75in, CPM S35VN, Clip Point Blade, Carbon Fiber, Black Handle, Black/Gray, 6.50 inch, BHQ-92614 , MPN: BHQ-92614 , Code: 6IB-KN-7B7991D5-BHQ-92614



























































