Tap Tap to Zoom
Code: 2HS-BAB-CHRAR55-810-00031-12
MPN: 810-00031-12
UPC: 691328233647
For those who love the 6.5 Creedmoor cartridge, Christensen Arms has you covered with their Christensen Arms 6.5 Creedmoor Remington 700 Stainless Barrel. Manufactured with some of the world's best materials, these Rifle Barrels by Christensen Arms are lightweight, rugged, and built to last a long time. Christensen Arms 6.5 Creedmoor Remington 700 Stainless Barrels also feature a match-grade 416R stainless steel inner barrel lining, which is lined with the match-grade 416R stainless steel and is all measured to a tolerance of +/- .0001. These barrels offer superior strength and accuracy while weighing less than a comparable steel barrel of the same contour. Upgrade your shooting experience with a Christensen Arms 6.5 Creedmoor Remington 700 Stainless Barrel.![]()
| Manufacturer: | Christensen Arms |
| Color: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Profile: | Bull |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Weight: | 1.1 lb |
| Flutes: | No |
| Country of Origin: | USA |