Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Steel
- Gun Rail:
- Picatinny
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Width:
- 2 cm
- Height:
- 0.5 cm
- Weight:
- 3 oz
- Condition:
- New
Code: 2HS-T8-CHRAR17-810-00011-00
MPN: 810-00011-00
UPC: 691328231605
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail
This 1.75? monopod rail was purpose-built for the Christensen Arms Modern Precision Rifle and mounts directly to the stock. Machined from aluminum and anodized black, it is compatible with most picatinny rail accessories. Two standard #10-32 socket flathead screws are included.![]()
Specifications for Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail:
| Manufacturer: | Christensen Arms |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Width: | 2 cm |
| Height: | 0.5 cm |
| Weight: | 3 oz |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail
- Precise for MPR
- Machined Aluminum
Package Contents:
- Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail
Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail Orderable Models
List of Orderable Models
- Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail, Black, Medium, 810-00011-00 , MPN: 810-00011-00 , UPC: 691328231605 , Code: 2HS-T8-CHRAR17-810-00011-00
Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Christensen Arms Modern Precision Rifle Monopod Rail, Black, Medium, 810-00011-00 , MPN: 810-00011-00-DEMO , Code: 2HS-T8-CHRAR17-810-00011-00-DEMO