Tap Tap to Zoom
Chronotech Active Metal Gear 7141 Mens Time Piece has been discontinued by Chronotech and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Mens and Womens Apparel, Watches yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Chronotech Active Men's Metal Gear Wrist Watch 7141 is an extremely good looking time piece that is guaranteed to turn heads. This Time Piece by Chronotech is made with a round stainless steel case that is as functional as it is attractive. The mineral glass face on the Chronotech Metal Gear Active Men's Watch is scratch proof, so you will not have to worry about accidental nicks. The Swiss quartz movement battery on this Chronotech Wrist Watch has been designed to be more accurate than strictly mechanical watches. Built to withstand up to 10 atmospheres of pressure, the Chronotech Men's Metal Gear Active Time Piece is great for underwater adventures while still being a perfect option for work environments.![]()
| Battery: | Swiss Quartz Movement |
| Case Thickness: | 15mm in Center and Near Edge |
| Case Width: | 51mm w/ Crown, 47mm w/o |
| Case Material: | Polished Stainless Steel |
| Dial Type: | Analog |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Band Width: | 26mm Near Case, 22mm Near Buckle |
| Closure: | Fold Over Push Button Deployment Clasp |
| Water Resistant: | 10 ATM |