1 of 1 images
Citadel Boss Shotgun, 12 Gauge, 14.75 inch barrel, 5 Round Capacity, CBTW1214-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel Boss Shotgun, 12 Gauge, 14.75 inch barrel
Citadel CBTW1214 Boss Tidalwave 12 Gauge Pump 3" 5+1 14.75" Black Bore Barrel, Black Receiver w/3/8" Dovetail, Fixed Black Synthetic Stock![]()
Specifications for Citadel Boss Shotgun, 12 Gauge, 14.75 inch barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Make: | Citadel |
| Gun Model: | Citadel Boss |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 14.75 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Choke Type: | Fixed |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 4 in |
| Length: | 29 in |
| Color: | Black |
Package Contents:
- Citadel Boss Shotgun, 12 Gauge, 14.75 inch barrel
Citadel Boss Shotgun, 12 Gauge, 14.75 inch barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel Boss Shotgun, 12 Gauge, 14.75 inch barrel, 5 Round Capacity, CBTW1214-FRRMPG , MPN: CBTW1214 , UPC: 682146896893 , Code: W34-FS1-SSSG20-CBTW1214-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare







































