Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel Pups Scout Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch barrel
Citadel FRPS1218USA Pup Scout 12 Gauge Semi-Auto 3" 5+1 18.50" Steel Barrel, USA Flag Picatinny Rail Aluminum Receiver, Picatinny Handguards, Adj Cheek Riser Synthetic Stock, Black Polymer Grip![]()
Specifications for Citadel Pups Scout Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Make: | Citadel |
| Gun Model: | Citadel Pups Scout |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Material: | Steel |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Sight Configuration: | Adjustable Folding Front & Rear |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Weight: | 8.5 lb |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Citadel Pups Scout Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch barrel
Citadel Pups Scout Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel Pups Scout Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch barrel, 5 Round Capacity, FRPS1218USA-FRRMPG , MPN: FRPS1218USA , UPC: 682146898187 , Code: W34-FS1-TCSH016-FRPS1218USA-FRRMPG







































