Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.5 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: 4KB-KN1-CIVC2105A-C2105A
MPN: C2105A
UPC: 672975137434
Product Info for CIVIVI Elementum CIVC2105A 4.00 in Steel Fixed Blade Knife
8.5" (21.59cm) overall. 4" (10.16cm) black stonewash finish D2 tool steel blade. Black G10 handle. Lanyard hole. Full tang. Braided paracord lanyard. Sheath features T-Clip designed by Bob Terzuola. Black Kydex belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for CIVIVI Elementum CIVC2105A 4.00 in Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black G10 |
| Weight: | 0.76 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Black |
| Length: | 21.59 cm |
Package Contents:
- CIVIVI Elementum Fixed Blade
CIVIVI Elementum CIVC2105A 4.00 in Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CIVIVI Elementum CIVC2105A 4.00 in Fixed Blade Knife, Black G10, C2105A , MPN: C2105A , UPC: 672975137434 , Code: 4KB-KN1-CIVC2105A-C2105A