Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.13 in
- Overall Length:
- 8.88 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: 4KB-KN1-CIVC190461-C19046-1
MPN: C19046-1
UPC: 763416240148
Product Info for CIVIVI Tamashii Fixed Blade Black
8.88" (22.56cm) overall. 4.13" (10.49cm) satin finish D2 tool steel blade. Black G10 handle. Full tang. Lanyard hole. T-Clip. Black Kydex belt sheath. Designed by Bob Terzuola. Boxed.![]()
Specifications for CIVIVI Tamashii Fixed Blade Black:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 4.13 in |
| Overall Length: | 8.88 in |
| Blade Material: | Steel |
| Handle Color: | Black G10 |
| Weight: | 0.7 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Black |
| Length: | 22.56 cm |
Package Contents:
- CIVIVI Tamashii Fixed Blade Black
CIVIVI Tamashii Fixed Blade Black Orderable Models
List of Orderable Models
- CIVIVI Tamashii 4.13 in Fixed Blade Knife, Black G10, C190461 , MPN: C19046-1 , UPC: 763416240148 , Code: 4KB-KN1-CIVC190461-C19046-1