Tap Tap to Zoom
Up to 13% OFF Firearm Accessories

- Color:
- Black
Code: 6BS-B9-CC01AB-10002
MPN: 10002
UPC: 850055886018
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container
CLAC is designed to seamlessly transition from tactical applications to everyday use. Crafted from durable, anodized aluminum and watertight add-on features, this innovative product offers many functionalities. Whether you're organizing and securing ammo or other essentials, the collapsible design ensures convenient storage.![]()
Specifications for CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container:
| Manufacturer: | CLAC |
| Caliber: | .50 BMG, .50 Beowulf |
| Length: | 12.13 in |
| Width: | 6 in |
| Height: | 7.44 in |
| Size: | One Size |
| Projectile Caliber: | .50 Caliber |
| Country of Origin: | USA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Weight: | 3.6 lb |
Features of CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container
- Versatile Volume - Collapsible design expands to 541 cubic inches and collapses to 212.51 cubic inchesreducing over 460% in space as needed
- Adventure-Proof - Veteran owned, and veteran made, CLAC is crafted to military standards. This robust waterproof container maintains unwavering resilience, effortlessly enduring every adventure you embark upon
- Committed To Sustainability - Designed with 100% recycled aluminum, the CLAC embodies a commitment to material cycles and sustainable adventures
Package Contents:
- CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container
CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container Orderable Models
List of Orderable Models
- CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container, Green, .50 Caliber, 10001 , MPN: 10001 , UPC: 850055886001 , Code: 6BS-B9-CC01AB-10001
- CLAC Collapsible Lightweight Ammunition Container, Black, .50 Caliber, 10002 , MPN: 10002 , UPC: 850055886018 , Code: 6BS-B9-CC01AB-10002