Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- No
- Caliber:
- 10mm Auto
- Barrel Length:
- 8 in
- Barrel Profile:
- Medium Taper
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Flutes:
- No
- Weight:
- 2.1 lb
- Condition:
- New
- Firearms Threads Per Inch:
- .578x28
Code: 2CM-ATB-CP7-10D424E
MPN: 10D424E
UPC: 816422028689
Product Info for CMMG 10mm Barrel And Bcg Kit
CMMG Mk10 Barrel and BCG Kits allow you to build a Pistol Caliber Carbine using our Patent Pending Radial Delayed Blowback System. Unlike typical direct blowback systems, our RDB uses a bolt that is forced to rotate, slowing the BCG. This results in a lighter BCG for a lighter rifle, and less felt recoil than a straight blowback system.![]()
Specifications for CMMG 10mm Barrel And Bcg Kit:
| Manufacturer: | CMMG |
| Color: | Black |
| Finish: | No |
| Fabric/Material: | 4140CM |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 8 in |
| Barrel Profile: | Medium Taper |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 2.1 lb |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | .578x28 |
Package Contents:
- CMMG 10mm Barrel And Bcg Kit
CMMG 10mm Barrel And Bcg Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG Barrel and BCG Kit, 8in, 4140CM, SBN, 10MM, 10D424E , MPN: 10D424E , UPC: 816422028689 , Code: 2CM-ATB-CP7-10D424E
CMMG 10mm Barrel And Bcg Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, CMMG Barrel and BCG Kit, 8in, 4140CM, SBN, 10MM, 10D424E , MPN: 10D424E-DEMO , Code: 2CM-ATB-CP7-10D424E-DEMO-OB-A