Tap Tap to Zoom
Product Info for CMMG 9mm 5in Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver
RDB was an advancement from straight blowback. Compact action RDB was an advancement to the original RDB. This (fixed ejector on RDB) is a continued advancement bringing new technologies to the original platform. If youre looking to build the most compact 9mm AR then look no further. CMMGs 9mm RDB uppers feature uncompromised design and engineering with styling that is never mistaken for something else. Having more options is always better, like what magazines you would like to use. 9mm Radial Delayed Blowback uppers are designed exclusively to work with CMMG MkGs, Mk17, and Mk9 9mm lowers, or with mil-spec AR15 lowers using our 9mm Conversion Magazines.![]()
Specifications for CMMG 9mm 5in Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Overall Length: | 13.7 in |
| Barrel Length: | 5 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Muzzle Brake |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 2.6 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly Vanadium |
| Magazine Included: | No |
Package Contents:
- CMMG 9mm 5in Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver
CMMG 9mm 5in Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Armor Black, 99B160F-AB , MPN: 99B160F-AB , UPC: 840442505714 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-AB
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Coyote Tan, 99B160F-CT , MPN: 99B160F-CT , UPC: 840442505738 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-CT
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Tungsten, 99B160F-TNG , MPN: 99B160F-TNG , UPC: 840442505776 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-TNG
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Midnight Bronze, 99B160F-MB , MPN: 99B160F-MB , UPC: 840442505745 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-MB
CMMG 9mm 5in Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Sniper Grey, 99B160F-SG , MPN: 99B160F-SG , UPC: 840442505752 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-SG
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Titanium, 99B160F-TI , MPN: 99B160F-TI , UPC: 840442505769 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-TI
- CMMG 9mm Banshee Fixed Ejector Upper Group Receiver, 5in, 1-10 Twist, 1/2 X 28 TPI, 13.7in, Charcoal Green, 99B160F-CG , MPN: 99B160F-CG , UPC: 840442505721 , Code: 2CM-URC-UT1-99B160F-CG