Tap Tap to Zoom
Product Info for CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver
Not sure about an 8in barrel but not quite up for the 16in? Well, youre in luck! At 12.5in this Mk47 BANSHEE upper group is just the thing to scratch that 7.62x39mm itch. Built on the mid-size Mk47 platform, this upper group is designed to work with Mk47 lowers and will not work with AR15(Mk4) or AR10/LR308(Mk3) lower groups.![]()
Specifications for CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | 7.62x39mm |
| Overall Length: | 21.4 in |
| Barrel Length: | 12.5 in |
| Barrel Profile: | Medium Tapered |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Linear Compensator |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | 7075 T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | CMMG |
| Gun Model: | CMMG Banshee MK47 |
| Weight: | 4.5 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
Package Contents:
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver
- ZEROED AR15 Polymer Dust Cover
- ZEROED Mk47 Ambi Charging Handle
- ZEROED Linear Compensator .308 Win
CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Tungsten, 76B6A0A-TNG , MPN: 76B6A0A-TNG , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-TNG
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Coyote Tan, 76B6A0A-CT , MPN: 76B6A0A-CT , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-CT
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Midnight Bronze, 76B6A0A-MB , MPN: 76B6A0A-MB , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-MB
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Armor Black, 76B6A0A-AB , MPN: 76B6A0A-AB , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-AB
CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Titanium, 76B6A0A-TI , MPN: 76B6A0A-TI , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-TI
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Sniper Grey, 76B6A0A-SG , MPN: 76B6A0A-SG , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-SG
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 12.5in Gen 2 Complete Upper Receiver, MT, Carbine, 1-10 Twist, 5/8x24 TPI, Charcoal Green, 76B6A0A-CG , MPN: 76B6A0A-CG , Code: 2CM-URC-EFRG1-76B6A0A-CG