Tap Tap to Zoom
Read More...
- Caliber:
- 5.7x28mm
- Barrel Length:
- 8 in
- Barrel Profile:
- Medium Taper
- Barrel Twist Rate:
- 1-9
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Muzzle Device:
- CMMG Zeroed Linear Compensator
- Color:
- Armor Black
- Condition:
- New
Code: 2CM-URC-CMK5728-57B88BD-AB
MPN: 57B88BD-AB
UPC: 810097504387
Product Info for CMMG Banshee Upper Receiver Group
Gaining more acceptance as the go to personal defense caliber for many shooters in recent years, 5.7x28mm has proven itself to be well suited for the job. With incredibly flat shooting performance and low recoil, 5.7x28 excels at closer ranges while still providing ideal penetration. Equipped with a 5 barrel, this is the most compact 5.7x28mm upper group CMMG offers. CMMG 5.7x28mm uppers are designed to work with CMMG Mk57 lowers or standard AR15/Mk4 lowers (when used with 5.7 AR Conversion Mags).![]()
Specifications for CMMG Banshee Upper Receiver Group:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | 5.7x28mm |
| Barrel Length: | 8 in |
| Barrel Profile: | Medium Taper |
| Barrel Twist Rate: | 1-9 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Linear Compensator |
| Color: | Armor Black |
| Fabric/Material: | Billet 6061 T6 Aluminum |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 2.6 lb |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
Package Contents:
- CMMG Banshee Upper Receiver Group
CMMG Banshee Upper Receiver Group Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG Banshee Upper Receiver Group, 5.7x28mm, 8in, Armor Black, 57B88BD-AB , MPN: 57B88BD-AB , UPC: 810097504387 , Code: 2CM-URC-CMK5728-57B88BD-AB
CMMG Banshee Upper Receiver Group Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, CMMG Banshee Upper Receiver Group, 9mm, 8in, Armor Black, 99B518D-AB , MPN: 99B518D-AB-DEMO , Code: 2CM-URC-CMK5728-99B518D-AB-DEMO
- DEMO, CMMG Banshee Upper Receiver Group, 9mm, 5in, Armor Black, 99B17FD-AB , MPN: 99B17FD-AB-DEMO , Code: 2CM-URC-CMK5728-99B17FD-AB-DEMO
- DEMO, CMMG Banshee Upper Receiver Group, 5.7x28mm, 8in, Armor Black, 57B88BD-AB , MPN: 57B88BD-AB-DEMO , Code: 2CM-URC-CMK5728-57B88BD-AB-DEMO
- USED CMMG Banshee Upper Receiver Group, 9mm, 5in, Armor Black, 99B17FD-AB, EDEMO1, Used, Condition Like New , MPN: 99B17FD-AB-EDEMO1 , Code: 2CM-URC-CMK5728-99B17FD-AB-EDEMO1
- CMMG Banshee Upper Receiver Group, 9mm, 8in, Armor Black, 99B518D-AB , MPN: 99B518D-AB , UPC: 810097505643 , Code: 2CM-URC-CMK5728-99B518D-AB