Tap Tap to Zoom
Product Info for CMMG Dissent .45 ACP 16.1in Upper Group
Adding some variety to your arsenal. Equipped with our Radial Delayed Blowback Compact Action theres no other .45 ACP PCC upper that compares. Kick off a new build or ditch the buffer system on an existing MkG lower.![]()
Its no secret that pistol stabilizing braces have been a target for scrutiny over the years, and those that enjoy building their own AR pistols have wondered what will come out of all the uncertainty. DISSENT is our answer. Utilizing our patent pending Compact Action and Radial Delayed Blowback technology with fixed ejector, .45 ACP DISSENT upper group houses the entire action and recoil assembly in the upper receiver, resulting in less bulk and length than traditional AR pistols. The forward non-reciprocating side charger allows for quick bolt operation without coming off target.
DISSENT Upper groups include a 1913 Picatinny rail end plate to use in place of the lower receiver buffer tube.
Specifications for CMMG Dissent .45 ACP 16.1in Upper Group:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | .45 ACP |
| Overall Length: | 25.5 in |
| Barrel Length: | 16.1 in |
| Barrel Profile: | Medium Taper |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Firearms Threads Per Inch: | .578x28 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Muzzle Brake |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 4.8 lb, 4 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly Vanadium |
| Magazine Included: | No |
Package Contents:
- CMMG Dissent .45 ACP 16.1in Upper Group
CMMG Dissent .45 ACP 16.1in Upper Group Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Armor Black, 45B270F-AB , MPN: 45B270F-AB , UPC: 810148626228 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-AB
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Coyote Tan, 45B270F-CT , MPN: 45B270F-CT , UPC: 810148626242 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-CT
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Midnight Bronze, 45B270F-MB , MPN: 45B270F-MB , UPC: 810148626259 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-MB
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Tungsten, 45B270F-TNG , MPN: 45B270F-TNG , UPC: 810148626280 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-TNG
CMMG Dissent .45 ACP 16.1in Upper Group Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Hard Coat Anodized, 45B270F-HCA , MPN: 45B270F-HCA , UPC: 810148626297 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-HCA
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Titanium, 45B270F-TI , MPN: 45B270F-TI , UPC: 810148626273 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-TI
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Sniper Grey, 45B270F-SG , MPN: 45B270F-SG , UPC: 810148626266 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-SG
- CMMG Upper Group, Dissent, 45 Acp, 16.1in, 1-16 Twist, 0.578 X 28 TPI, 25.5in, Charcoal Green, 45B270F-CG , MPN: 45B270F-CG , UPC: 810148626235 , Code: 2CM-URC-RAC3-45B270F-CG