Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
Show with deals only:
Product Info for CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 8n Gen 2 Complete Upper Receiver
Whether youre starting or expanding your Mk47 collection, this 8in 7.62x39mm BANSHEE upper group is sure to be a blast. Combining elements of ARs and AKs, the Mk47 is CMMGs midsize platform sitting between the AR25 Mk4 and AR10-size Mk3 platforms. Mk47 uppers are only compatible with mid-size Mk47 lower receivers.![]()
Specifications for CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 8n Gen 2 Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | 7.62x39mm |
| Overall Length: | 16.5 in |
| Barrel Length: | 8 in |
| Barrel Profile: | Medium Tapered |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Linear Compensator |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | 7075 T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | CMMG |
| Gun Model: | CMMG Banshee MK47 |
| Weight: | 3.9 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Package Contents:
- CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 8n Gen 2 Complete Upper Receiver
CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 8n Gen 2 Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG Mk47 7.62X39mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Midnight Bronze, 76BE8F0-MB , MPN: 76BE8F0-MB , UPC: 810097505117 , Code: 2CM-URC-CP56-76BE8F0-MB
- CMMG Mk47 7.62X39mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Tungsten, 76BE8F0-TNG , MPN: 76BE8F0-TNG , UPC: 810097505148 , Code: 2CM-URC-CP56-76BE8F0-TNG
- CMMG Mk47 7.62X39mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Coyote Tan, 76BE8F0-CT , MPN: 76BE8F0-CT , UPC: 810097505100 , Code: 2CM-URC-CP56-76BE8F0-CT
CMMG Banshee Mk47 7.62x39mm 8n Gen 2 Complete Upper Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CMMG Mk47 7.62X39mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Charcoal Green, 76BE8F0-CG , MPN: 76BE8F0-CG , UPC: 810097505094 , Code: 2CM-URC-CP56-76BE8F0-CG
- CMMG Mk47 7.62X39mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Titanium, 76BE8F0-TI , MPN: 76BE8F0-TI , UPC: 810097505131 , Code: 2CM-URC-CP56-76BE8F0-TI
- CMMG Mk47 7.62X39mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Sniper Grey, 76BE8F0-SG , MPN: 76BE8F0-SG , UPC: 810097505124 , Code: 2CM-URC-CP56-76BE8F0-SG