Tap Tap to Zoom
Product Info for CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group
Manufactured to be a superb item for almost anybody, we're confident you will appreciate the CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group.![]()
Formulated using some of the most strong and long lasting materials in existence, these AR15 Upper Receivers through CMMG offers you an item which will give you a great deal of reliability.
CMMG has been generating superior quality products for a very long time, and the CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group is their manner of showing you how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to get the best solution for your needs, and showcasing the CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group is something that we're delighted to offer.
Specifications for CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Overall Length: | 24 in |
| Barrel Length: | 16.1 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Muzzle Brake |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 3.85 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly Vanadium |
| Magazine Included: | No |
Package Contents:
- CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group
CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Armor Black, 22B820F-AB , MPN: 22B820F-AB , UPC: 840442502676 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-AB
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Midnight Bronze, 22B820F-MB , MPN: 22B820F-MB , UPC: 840442502706 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-MB
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Coyote Tan, 22B820F-CT , MPN: 22B820F-CT , UPC: 840442502690 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-CT
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Tungsten, 22B820F-TNG , MPN: 22B820F-TNG , UPC: 840442502737 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-TNG
CMMG Resolute Mk4 .22LR 16.1in Upper Group Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Sniper Grey, 22B820F-SG , MPN: 22B820F-SG , UPC: 840442502713 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-SG
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Charcoal Green, 22B820F-CG , MPN: 22B820F-CG , UPC: 840442502683 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-CG
- CMMG Upper Group, Resolute, Mk4, .22Lr, 16.1in, 1-16 Twist, 1/2 X 28 TPI, 24in, Titanium, 22B820F-TI , MPN: 22B820F-TI , UPC: 840442502720 , Code: 2CM-URC-CMMG-22B820F-AB-22B820F-TI