Tap Tap to Zoom
Coast A20 Six-LED Flashlight has been discontinued by Coast and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
Coast A20 LED Flashlight 19267 is an ideal pen light you can carry virtually everywhere you go. Housing six high powered LED bulbs in a stainless steel body that's slightly longer than 3.5 inches, this little pocket flashlight packs a wallop for having such a small size. You can project a 149 lumen flood beam up to 70 meters without any dark spots, thanks to the A20's Max Beam Optic System. This Coast flashlight is meant to be taken anywhere, as evidenced by its solid construction and unbreakable LED bulbs. The Coast A20 Flashlight is water and impact resistant, and the stainless steel casing is both rugged and easy to clean. Coast obviously believes in the durability of the Coast A20, since all of these flashlights come with a lifetime warranty for defects. With the ability to run for five hours on just three AAA batteries, the Coast A20 Pocket Flash Light is a compact, long-lasting, high powered flashlight that sheds plenty of light on any situation.![]()
| Output: | 149 lumens |
| Battery Life: | 5 hours |
| Batteries: | 3x AAA (included) |
| Beam Distance: | 70m |
| Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 4.4oz (with batteries) |
| Length: | 3.67" |
| Diameter: | 1" |