Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Coast HP5 Pocket Flashlights has been discontinued by Coast and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Coast HP5 Pocket Flashlights
Coast HP5 LED Flashlight is a pocket-sized, adaptable flashlight that can be used by everyone from mechanics to adventurers. This compact little flashlight, clocking in at less than 5 inches long and weighing only 3 ounces, even when loaded with batteries, features an impact and water resistant aluminum casing that will keep your HP5 operating for years to come. A quick cycle switch on this Coast flashlight allows you to alternate between the 112 lumen High mode, the 28 lumen Low mode, and the rapidly flashing Strobe mode, which can be used to disorient opponents, signal for help, or start a techno rave in your basement. The Coast HP-5 Flashlight uses Coast's Max Beam Optic system to craft a blemish-free beam that can be spread out for a flood beam or be tightened for a precise bulls-eye spot, neither of which will suffer from dark spots or flickering. Tighten the bezel to engage the Beam Lock system and keep your beam in the shape you want it. For an efficient, easy to use flashlight with a multitude of purposes, pick up the Coast HP 5 Pocket Flashlight.![]()
Specifications for Coast HP5 High Performance Flashlight:
| Output: | High - 112 lumens, Low - 28 lumens |
| Batteries: | 1x AA |
| Battery Life: | High - 1 hour, 30 mins, Low - 4 hours, 30 mins |
| Beam Distance: | High - 95m, Low - 46m |
| Material: | Aluminum |
| Water Resistant: | Yes |
| Weight: | 3oz (including batteries) |
| Length: | 4.65" |
| Body Diameter: | 0.8" |
| Bezel Diameter: | 1.08" |
Features of Coast HP-5 112 Lumen Flashlight:
- Variable power pocket flashlight
- Pumps out 112 lumens on High, 28 on Low
- Quick Cycle switch switches between High, Low, and Strobe mode
- Runs on 1x AA battery
- Runs for up to 4 hours and 30 minutes on Low
- Durable aluminum casing
- Impact and water resistant
- Less than 5" long, fits in your pocket
- Backed by Coast's lifetime guarantee
Package Contents:
- Coast HP5 LED Flashlight
- 1x AA battery
Related Products to Coast HP5 Pocket Flashlights
Coast HP5 Pocket Flashlights Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Coast HP5 Pocket Flashlight, Box 19277 , MPN: 19277 , UPC: 015286192776 , Code: KA-FL-HP5LF-19277
- Coast HP5 Pocket Flashlight, Clam Pack HP8405CP , MPN: HP8405CP , UPC: 015286184054 , Code: KA-FL-HP5LF-HP8405CP



























































