Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Knife Application:
- Everyday Carry
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 7.5 in
- Handle Material:
- G-10
- Handle Color:
- Black
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Shape:
- Drop Point
Code: 3SO-KN2-1410120-MCTKUZIOBLKDNS
MPN: MCTKUZIOBLKDNS
UPC: 99654044836
Product Info for CobraTec Knives Kuzio Medium Drop 3.25 in Assisted Opening Folding Knife
The CobraTec Medium Kuzio has been engineered and designed to offer a lifetime of use. The Medium Kuzio is a solid performer that has been tested vigorously in the field. Each part has been CNC machined to offer a precise fit. Comes standard with a textured G-10 handle, glass breaker, right hand pocket clip, liner lock, lightly stonewashed D2 blade, finger stud and ceramic ball bearings to offer a very smooth and fast deployment. The Medium Kuzio is the perfect fit for jeans or suit pants. Lifetime Warranty![]()
Specifications for CobraTec Knives Kuzio Medium Drop 3.25 in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | CobraTec Knives |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 4 in |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.9 oz |
Package Contents:
- CobraTec Knives Kuzio Medium Drop 3.25 in Assisted Opening Folding Knife
CobraTec Knives Kuzio Medium Drop 3.25 in Assisted Opening Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CobraTec Knives Medium Kuzio Assisted Opening Folding Knife, 3.25 in, D2 Steel, Drop Point, G-10, Black Handle, MCTKUZIOBLKDNS , MPN: MCTKUZIOBLKDNS , UPC: 99654044836 , Code: 3SO-KN2-1410120-MCTKUZIOBLKDNS