Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- No
- Color:
- Black
- Width:
- 2.75 in
- Length:
- 5 in
Code: JS3-CKW-430318-2045
MPN: 2045
UPC: 056389020450
Product Info for Coghlans Cast Iron Broiler
Coghlan's pre-seasoned Cast Iron Broilers are great for cooking burgers, steaks, and roasting vegetables over an open-fire or camping BBQ. The slotted design allows grease to drain away, while an open-hinged design separates the head unit into two parts for easy cleaning. The wooden handles stay cool while you cook, and can be removed for compact transportation and storage.![]()
Specifications for Coghlans Cast Iron Broiler:
| Manufacturer: | Coghlans |
| Additional Features: | No |
| Color: | Black |
| Width: | 2.75 in |
| Length: | 5 in |
| Height: | 26 in |
| Fabric/Material: | Cast Iron |
| Weight: | 2.1 oz |
Features of Coghlans Cast Iron Broiler
- Pre-seasoned cast iron
- Reinforced hinge for added durability
- Removeable handles for easy transport
- Break-apart hinge makes cleaning easy
- Slots allow grease to drip out
Package Contents:
- Coghlans Cast Iron Broiler
Coghlans Cast Iron Broiler Orderable Models
List of Orderable Models
- Coghlans Cast Iron Broiler 2045 , MPN: 2045 , UPC: 056389020450 , Code: JS3-CKW-430318-2045
Coghlans Cast Iron Broiler Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Coghlans Cast Iron Broiler, Black, 2545 , MPN: 2545 , UPC: 056389025455 , Code: JS3-CKW-430318-2545