Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- No
- Color:
- Black
- Width:
- 9 in
- Length:
- 27 in, 27
Code: JS3-CKW-430319-2046
MPN: 2046
UPC: 056389020467
Product Info for Coghlans Cast Iron Double Broiler
Coghlan's pre-seasoned Double Cast Iron Broiler is great for cooking burgers, steaks, and roasting vegetables over an open-fire or camping BBQ. The slotted design allows grease to drain away, while an open-hinged design separates the head unit into two parts for easy cleaning. The wooden handles stay cool while you cook, and can be removed for compact transportation and storage.![]()
Specifications for Coghlans Cast Iron Double Broiler:
| Manufacturer: | Coghlans |
| Additional Features: | No |
| Color: | Black |
| Width: | 9 in |
| Length: | 27, 27 in |
| Height: | 1.8 in |
| Fabric/Material: | Cast Iron |
| Weight: | 4.25 oz |
Features of Coghlans Cast Iron Double Broiler
- Pre-seasoned cast iron
- Reinforced hinge for added durability
- Removeable handles for easy transport
- Slots allow grease to drip out
Package Contents:
- Coghlans Cast Iron Double Broiler
Coghlans Cast Iron Double Broiler Orderable Models
List of Orderable Models
- Coghlans Cast Iron Double Broiler 2046 , MPN: 2046 , UPC: 056389020467 , Code: JS3-CKW-430319-2046
Coghlans Cast Iron Double Broiler Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Coghlans Cast Iron Double Broiler, Black, 2546 , MPN: 2546 , UPC: 056389025462 , Code: JS3-CKW-430319-2546