Tap Tap to Zoom
Product Info for Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle
Gourmet grilling is easier than ever with Coghlan's Cast Iron Griddle. This griddle can be used on almost any heat source, including portable stoves, barbecues, and open fires, making Coghlan's Cast Iron Griddle great for cooking almost anything, anywhere. With two grill surfaces (skillet and grill), it provides the perfect cooking surface for a variety of foods, from steak to veggies, to pancakes and more. The pre-seasoned cast iron is built to last when cared for and re-seasoned as needed.![]()
Specifications for Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle:
| Manufacturer: | Coghlans |
| Additional Features: | No |
| Color: | Black |
| Width: | 9.45 in |
| Length: | 18 in |
| Height: | 0.59 in |
| Fabric/Material: | Cast Iron |
| Weight: | 7.25 oz |
Features of Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle
- Great for cooking on stoves or open fires
- Made of pre-seasons cast iron
- Weight: 7.25 lbs. (3.3 kg)
- Double-sided: grill, and skillet
- Dimensions: 17.9 in. x 8.9 in. (45.4 cm x 22.6 cm)
Package Contents:
- Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle
Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle Orderable Models
List of Orderable Models
- Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle , MPN: 2240 , UPC: 056389022409 , Code: JS3-CKW-447485-2240
- Coghlans Cast Iron Griddle Camp Griddle, Black, 2540 , MPN: 2540 , UPC: 056389025400 , Code: JS3-CKW-447485-2540