Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.5 in
- Overall Length:
- 6.5 in
- Blade Shape:
- Clip Point, Skinner
- Blade Material:
- 420J2
- Handle Material:
- ABS
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Red
- Package Type:
- Blister Card
Code: 24-KN1-CS-40ATZ-CS-40ATZ
MPN: CS-40ATZ
UPC: 888151032923
Product Info for Cold Steel Click-N-Cut Slock Master Skinner Fixed Blade Knife
The Click-N-Cut's popularity has made it something of an imperative to create specific variations. It has Tim Wells signature red handle and his distinctive logo and comes with three blades. Includes a clip point blade, a serrated utility blade and a caping blade that can prep a trophy in the blink of an eye.![]()
Specifications for Cold Steel Click-N-Cut Slock Master Skinner Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Overall Length: | 6.5 in |
| Blade Shape: | Skinner, Clip Point |
| Blade Material: | 420J2 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Material: | ABS |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Red |
| Blade Thickness: | 1.5 mm |
| Weight: | 5 oz |
| Package Type: | Blister Card |
Package Contents:
- Cold Steel Click-N-Cut Slock Master Skinner Fixed Blade Knife
Cold Steel Click-N-Cut Slock Master Skinner Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Click-N-Cut Slock Master Skinner Fixed Blade Knife, 2.5in, 420J2 SS, Part Serrated Caping/Clip/Utility Satin Blade, Red ABS Handle, Blister Pack Packaging, CS-40ATZ , MPN: CS-40ATZ , UPC: 888151032923 , Code: 24-KN1-CS-40ATZ-CS-40ATZ