Tap Tap to Zoom
- Overall Length:
- 81.5 in
- Blade Length:
- 12.25 in
- Included Accessories:
- Secure-Ex Sheath
- Blade Material:
- SK-5
Code: 24-SPR-CS-95ES
MPN: CS-95ES
UPC: 705442009498
Product Info for Cold Steel Assegai Long Shaft Spear
The Cold Steel Assegai Long Shaft Spear 95ES is an amazing looking spear with a top-of-the-line steel blade that will easily fit in with your already giagantic collection. This Spear from Cold Steel is a long Assegai spear with a 17 1/3 in. blade that features a SK-5 carbon steel head with a American Ash shaft. Overall length is 6ft. 9 1/2 in. Includes a Secure-Ex sheath.![]()
Specifications for Cold Steel Assegai Long Shaft Spear:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Overall Length: | 81.5 in |
| Blade Length: | 12.25 in |
| Included Accessories: | Secure-Ex Sheath |
| Blade Material: | SK-5 |
| Handle Material: | American Ash |
| Blade Thickness: | 2.5 in |
| Weight: | 43.2 oz |
Features of Cold Steel Assegai Long Shaft Spear:
- SK-5 Medium Carbon
Package Contents:
- Cold Steel Assegai Long Shaft Spear
- Some Assembly Required
Cold Steel Assegai Long Shaft Spear Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Assegai Long Shaft with Secure-Ex Sheath Spear, CS-95ES , MPN: CS-95ES , UPC: 705442009498 , Code: 24-SPR-CS-95ES