Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.25 in
- Blade Material:
- AUS-8A
- Included Accessories:
- Secure-Ex Neck Sheath with Bead Chain Lanyard
- Handle Material:
- Polymer
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Bead Blast
Code: 24-KN1-BRDG-CS-20A
MPN: CS-20A
UPC: 705442017714
Product Info for Cold Steel Bird and Game Fixed Blade Knife
The compact yet powerful Cold Steel Bird and Game Knife features a three-inch carbon steel blade with a tough yet stiff spring temper, great for slashing and chopping. The Cold Steel Bird and Game Knife is a lightweight hunting knife weighing in at a miniscule 1.4 ounces, it easily slips into a pack or bag and is a must have tool for any kind of hunting or field sports. The Cold Steel Bird/Game Hunting Knife, with it's remarkably light and rugged AUS 8A Japanese stainless steel construction, can hang from a simple neck chain in almost any situation and is the perfect tool for pretty much any cutting, slicing, tearing or hooking task where a remarkably strong and sturdy knife is required or desired.![]()
Specifications for Cold Steel Bird and Game Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Material: | AUS-8A |
| Included Accessories: | Secure-Ex Neck Sheath with Bead Chain Lanyard |
| Handle Material: | Polymer |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 3.75 in |
| Blade Thickness: | 2.5 mm |
| Handle Finish: | Bead Blast |
| Weight: | 1.4 oz |
Features of Cold Steel Bird and Game 7 1/4 in Fixed Blade Knife:
- Japanese AUS 8A Stainless
Package Contents:
- Cold Steel Bird and Game 7 1/4 in Fixed Blade Knife
- Secure-Ex Neck Sheath with Bead Chain Lanyard
Cold Steel Bird and Game Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Bird and Game Fixed Blade Knife, 3.5 in, Japanese AUS8A, Polymer Grip Handle, Black, CS-20A , MPN: CS-20A , UPC: 705442017714 , Code: 24-KN1-BRDG-CS-20A