Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 11.25 in
- Handle Color:
- Black, Silver
- Handle Finish:
- Polymer
- Quantity:
- 1
- Color:
- Black/Silver
Code: 24-KN4-CS-20VBBFZ
MPN: CS-20VBBFZ
UPC: 705442016472
Product Info for Cold Steel Commercial Series Flexible Boning Knife
For decades now Cold Steel President Lynn C. Thompson has spent any of his rare down time traveling the world product testing while hunting and fishing. On these exotic excursions, he not only processes the game he kills (which is donated to local communities) but he spends all the time he can spare talking to every butcher, fisherman, hunter or chef he can find in a constant search for great ideas, information or tricks of the trade. Cold Steel's Commercial Series is the culmination of all those years of accumulated knowledge. Lynn has developed a huge range of versatile blades for commercial users and professionals. From slaughterhouses and butchers, commercial kitchens and chefs to hunters and fishermen, there are blades for everyone! Each knife is made from razor sharp cryo-quenched German 4116 Steel, for ease of re-sharpening at work or in the field. Their handles feature a stiff Zy-Ex core on the inside for durability, with a softer, food-safe Kray-Ex exterior providing a comfortable non-slip grip for hours of use.![]()
Specifications for Cold Steel Commercial Series Flexible Boning Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 11.25 in |
| Blade Material: | German 4116 Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Silver, Black |
| Handle Length: | 5.25 in |
| Handle Finish: | Polymer |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | Standard |
| Blade Thickness: | 1.75 mm |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Weight: | 3.7 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Silver |
Features of Cold Steel Commercial Series Flexible Boning Knife:
- Commercial series is culmination of years of accumulated knowledge
- Made from razor sharp cryo-quenched German 4116 steel
- Handle features a stiff Zy-Ex core on inside for durability
- Softer food-safe Kray-Ex exterior provides a comfortable non-slip grip
- Blade length 6 inches - handle length 5-1/4 inch - Overall 11-1/4 inch
Package Contents:
- Cold Steel Commercial Series Flexible Boning Knife
- Separate Secure-Ex Sheath Available (SK20VB)
Cold Steel Commercial Series Flexible Boning Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Commercial Series Flexible Boning Knife, Black/Silver, 11 1/4in, CS-20VBBFZ , MPN: CS-20VBBFZ , UPC: 705442016472 , Code: 24-KN4-CS-20VBBFZ