Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 11.25 in
- Handle Color:
- Black, Silver
- Handle Finish:
- Polymer
- Quantity:
- 1
- Color:
- Black/Silver
Code: 24-KN4-CS-20VSHSZ
MPN: CS-20VSHSZ
UPC: 705442016618
Product Info for Cold Steel Commercial Series Western Hunter Knife
Hands down, the best way to gut, skin and dress game is with a high quality cold steel skinner. The Cold Steel Western Hunter Knife is the perfect knife for butchers, hunters, fishermen, trappers, hog farmers, and homesteaders to simply lug around and use as a very capable and versatile tool. This knife is a cold forged custom design, meticulously ground and heat treated in the tradition manner. The Cold Steel Western Hunter Knife is a one piece caping blade, ideal for use with game as it hung above or confined to the cage, cradle, or slicing off dinner, or as a very capable light weight field dressing and caping tool. For a great looking knife that will get the job done admirably, purchase the Cold Steel Western Hunter Knife.![]()
Specifications for Cold Steel Commercial Series Western Hunter Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 11.25 in |
| Blade Material: | 4116 |
| Blade Shape: | Trailing Point |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Silver, Black |
| Handle Length: | 5.25 in |
| Handle Finish: | Polymer |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 3.5 mm |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Weight: | 5.5 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Silver |
Features of Cold Steel Commercial Series Western Hunter Knife
- Blade Leght 6"
Package Contents:
- Cold Steel Commercial Series Western Hunter Knife
- Includes Secure-Ex Sheath
Cold Steel Commercial Series Western Hunter Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Commercial Series Western Hunter Knife, w/Sheath, Black/Silver, 11 1/4in, CS-20VSHSZ , MPN: CS-20VSHSZ , UPC: 705442016618 , Code: 24-KN4-CS-20VSHSZ