Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole., Pocket Clip.
- Color:
- Black
Code: 24-KN-CSFL35DPLCXC-CS-FL-35DPLC-XC
MPN: CS-FL-35DPLC-XC
UPC: 888151041635
Product Info for Cold Steel Engage Atlas Lock XHP Limited 3.50 in Carbon Steel Folding Knife
4.63" (11.76cm) closed. 3.5" (8.89cm) satin finish S35VN stainless clip point blade. Carbon fiber handle. Extended tang. Thumb stud. Lanyard hole. Pocket clip. XHP Limited. Boxed.![]()
Specifications for Cold Steel Engage Atlas Lock XHP Limited 3.50 in Carbon Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.63 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.19 in |
| Additional Features: | Pocket Clip., Lanyard Hole. |
| Weight: | 0.58 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Cold Steel Engage Atlas Lock XHP Limited
Cold Steel Engage Atlas Lock XHP Limited 3.50 in Carbon Steel Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Engage Atlas Lock XHP Limited 3.50 in Folding Knife, CSFL35DPLCXC , MPN: CS-FL-35DPLC-XC , UPC: 888151041635 , Code: 24-KN-CSFL35DPLCXC-CS-FL-35DPLC-XC