Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 11.5 in
- Blade Material:
- Griv-Ex
- Handle Material:
- Griv-Ex
- Handle Color:
- Black
- Color:
- Black
Code: 24-KN1-CS-92FCAT
MPN: CS-92FCAT
UPC: 705442005704
Product Info for Cold Steel FGX Cat Tanto Fixed Blade Knife
The Cold Steel FGX Cat Tanto w/ Plastic Handle - Nightshade Series is made from Grivory the latest in fiberglass reinforced plastic and stronger than even the super tough Zy-Ex used in earlier models. Made from Grivory, the Cat Tanto is UV and heat stabilized, making it impervious to the elements. The handle on the Cold Steel FGX Cat Tanto Folding Knife is made from deeply checkered Kraton that has been molded directly to the blade tangs. Kraton offers a superior, slightly tacky gripping surface that is unaffected by heat, cold, or moisture. It never rusts, warps, cracks, or splits even in the most extreme environments.![]()
Specifications for Cold Steel FGX Cat Tanto Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 11.5 in |
| Blade Material: | Griv-Ex |
| Handle Material: | Griv-Ex |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Blade Thickness: | 8 mm |
| Weight: | 3.1 oz |
| Color: | Black |
Features of Cold Steel FGX Cat Tanto Fixed Blade Knife:
- This is a detailed reproduction of the existing Cold Steel favorite.
- Made from Grivory the latest in fiberglass reinforced plastic
- and stronger than even the super tough Zy-Ex used in earlier models
- They are UV and heat stabilized
- making them impervious to the elements.
- One of the most unique features of these knives is their handles
- They are made from deeply checkered Kraton that has been molded directly to the blade tangs.
- Kraton offers a superior
- slightly tacky gripping surface that is unaffected by heat
- cold
- or moisture
- It never rusts
- warps
- cracks or splits even in the most extreme environments.
- Blade Length (Inches): 6
- Full Length: 11.5
- Thickness: 0.3125
Package Contents:
- Cold Steel FGX Cat Tanto Fixed Blade Knife
Cold Steel FGX Cat Tanto Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel FGX Cat Tanto Fixed Blade Knife, 11.5in Overall Length, 8mm Thickness, Black, CS-92FCAT , MPN: CS-92FCAT , UPC: 705442005704 , Code: 24-KN1-CS-92FCAT