Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.5 in
- Blade Material:
- German 4116 Steel
- Included Accessories:
- Secure-Ex Sheath
- Handle Material:
- Two time injection mold. Polypropylene encased in Thermo Plastic Rubber
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black, Silver
- Handle Finish:
- Satin
- Color:
- Black/Silver
Code: 24-KN1-FNHK-CS-20NPK
MPN: CS-20NPK
UPC: 705442017349
Product Info for Cold Steel Finn Hawk 8 1/2in Fixed Blade Knife
The Finn Hawks handle is two time injection molded. The first layer of high-impact polypropylene is strong, durable and highly weather resistant, while the outer layer (made of TPR rubber) has a whorled spiral pattern providing a food safe, comfortable and secure grip in even the worst conditions. The Finn Hawk is supplied complete with a slim line secure-ex polymer sheath with integrated belt loop.![]()
Specifications for Cold Steel Finn Hawk 8 1/2in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Material: | German 4116 Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Included Accessories: | Secure-Ex Sheath |
| Handle Material: | Two time injection mold. Polypropylene encased in Thermo Plastic Rubber |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Silver, Black |
| Blade Thickness: | 2.7 mm |
| Handle Finish: | Satin |
| Weight: | 5.1 oz |
| Color: | Black/Silver |
Features of Cold Steel Finn Hawk 8 1/2in Fixed Blade Knife:
- German 4116 Stainless Cryo Quenched
Package Contents:
- Cold Steel Finn Hawk 8 1/2in Fixed Blade Knife
- Secure-Ex Sheath
Cold Steel Finn Hawk 8 1/2in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Finn Hawk 8 1/2in Fixed Blade Knife, Black/Silver, CS-20NPK , MPN: CS-20NPK , UPC: 705442017349 , Code: 24-KN1-FNHK-CS-20NPK