Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Blade Length:
- 7 in
- Overall Length:
- 12 in
- Blade Shape:
- Tanto
- Blade Material:
- 1055 Carbon Steel
- Included Accessories:
- Secure-Ex Sheath
- Handle Material:
- Polypropylene
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Black
Code: 24-KN1-CS-80PGTK
MPN: CS-80PGTK
UPC: 705442009733
Product Info for Cold Steel GI 12in Tanto Knife
The Cold Steel G I Tanto Knife 80PGTK has been created using extremely durable materials and construction to give you a cutting utensil that will easily cut through any mission. This Knife from Cold Steel has a 7 in. tanto blade made from 1055 carbon steel and polypropylene handles. Overall length is 12in. Includes Secure-Ex sheath.![]()
Specifications for Cold Steel GI 12in Tanto Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 1055 Carbon Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Secure-Ex Sheath |
| Handle Material: | Polypropylene |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 5 in |
| Blade Thickness: | 4 mm |
| Weight: | 12 oz |
Features of Cold Steel GI 12in Tanto Knife
- Limited Lifetime Warranty: We stand behind our products 100%. We warrant that this product is free of defects in workmanship and materials.
- Secure-Ex Sheath
- 1055 Carbon Steel: The carbon content and lean alloy of this shallow hardening steel make this a very sturdy material that avoids a lot of the brittleness commonly associated with higher carbon materials.
Package Contents:
- Cold Steel GI 12in Tanto Knife
- Secure-Ex Sheath
Cold Steel GI 12in Tanto Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel G I Tanto now with Secure-Ex sheath, Plain Edge Knife, CS-80PGTK , MPN: CS-80PGTK , UPC: 705442009733 , Code: 24-KN1-CS-80PGTK