Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 18 in
- Overall Length:
- 25.88 in
- Blade Shape:
- Dagger
- Blade Material:
- 1055 Carbon Steel
- Included Accessories:
- Cor-Ex Sheath
- Handle Material:
- Polypropylene
- Blade Finish:
- Baked-on Anti Rust Matte
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- Cordura
Code: 24-KN1-CS-97GMS
MPN: CS-97GMS
UPC: 705442009429
Product Info for Cold Steel Gladius Fixed Blade Machete Knife
The Cold Steel Gladius Machete 97GMS has been created using extremely durable materials and construction to give you a cutting utensil that will easily cut through any mission. This Knife from Cold Steel is a machete made from 1055 Carbon steel blade with a length of 19 in. and a polypropylene handle. Overall length is 26 7/8 in. Includes Cor-Ex sheath.![]()
Specifications for Cold Steel Gladius Fixed Blade Machete Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 18 in |
| Overall Length: | 25.88 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | 1055 Carbon Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Cor-Ex Sheath |
| Handle Material: | Polypropylene |
| Blade Finish: | Baked-on Anti Rust Matte |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 7.88 in |
| Blade Thickness: | 2.8 mm |
| Sheath Material: | Cordura |
| Weight: | 27.2 oz |
Features of Cold Steel 26.88" Gladius Fixed Blade Machete Knife:
- 1055 Carbon Steel with Black Baked on Anti Rust Matte Finish
Package Contents:
- Cold Steel 26.88" Gladius Fixed Blade Machete Knife
- Cor-Ex Sheath
Cold Steel Gladius Fixed Blade Machete Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Gladius Fixed Blade Machete Knife, 26.8 in, CS-97GMS , MPN: CS-97GMS , UPC: 705442009429 , Code: 24-KN1-CS-97GMS