Tap Tap to Zoom
Read More...
- Included Accessories:
- Leather Scabbard with Nickel fittings
- Blade Length:
- 24 in
- Handle Finish:
- Rosewood
- Blade Material:
- 1055
- Overall Length:
- 29.25 in
- Blade Type:
- Sword
- Handle Length:
- 5.25 in
Code: 24-SJ-COUP47-CS-88CLQ
MPN: CS-88CLQ
UPC: 705442018889
Product Info for Cold Steel Hunting Sword, 24in Blade Length, 1055 Carbon
The scabbards style harmonizes engagingly with the swords design. Its made from heavy, black leather and capped at each end with an embossed nickel-silver throat and chape.![]()
Features/Specifications:
Weight 34.9 oz.
Thickness No
Blade Length 24in
Handle 5 1/4in Rosewood
Steel/Material 1055 Carbon
Overall 29 1/4in
Additional Feature No
Included Accessories:
Leather Scabbard with Nickel fittings
Specifications for Cold Steel Hunting Sword, 24in Blade Length, 1055 Carbon:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Included Accessories: | Leather Scabbard with Nickel fittings |
| Blade Length: | 24 in |
| Handle Finish: | Rosewood |
| Blade Material: | 1055 |
| Overall Length: | 29.25 in |
| Blade Type: | Sword |
| Handle Length: | 5.25 in |
| Blade Thickness: | 0.19 in |
| Weight: | 34.9 oz |
| Handle Material: | Rosewood |
Features of Cold Steel Hunting Sword, 24in Blade Length, 1055 Carbon
- Leather Scabbard with Nickel fittings
Package Contents:
- Cold Steel Hunting Sword, 24in Blade Length, 1055 Carbon
- Leather Scabbard with Nickel fittings
Cold Steel Hunting Sword, 24in Blade Length, 1055 Carbon Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Hunting Sword, 24in Blade Length, 1055 Carbon Steel, CS-88CLQ , MPN: CS-88CLQ , UPC: 705442018889 , Code: 24-SJ-COUP47-CS-88CLQ