1 of 3 images
Cold Steel Kobun Fixed Blade OD
2 of 3 images
Cold Steel Kobun Fixed Blade OD
3 of 3 images
Cold Steel Kobun Fixed Blade OD
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 5.5 in
- Overall Length:
- 9.88 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- OD Green Kray-Ex
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Green
Code: 24-KN1-CS17TODBK-CS-17T-ODBK-BRK
MPN: CS-17T-ODBK-BRK
UPC: 813628007166
List: $91.95Save 24%
$69.99
Product Info for Cold Steel Kobun OD 5.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
9.88" (25.1cm) overall. 5.5" (13.97cm) black finish AUS-8A stainless tanto blade. OD green Kray-Ex handle. Lanyard hole. Black Secure-Ex belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Cold Steel Kobun OD 5.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 5.5 in |
| Overall Length: | 9.88 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | OD Green Kray-Ex |
| Weight: | 0.52 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Green |
| Length: | 25.1 cm |
Package Contents:
- Cold Steel Kobun Fixed Blade OD
Cold Steel Kobun OD 5.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Kobun OD 5.50 in Fixed Blade Knife, OD green Kray-Ex, CS17TODBKBRK , MPN: CS-17T-ODBK-BRK , UPC: 813628007166 , Code: 24-KN1-CS17TODBK-CS-17T-ODBK-BRK
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare