Tap Tap to Zoom
Product Info for Cold Steel Voyager Large Folding Knife
The Cold Steel Voyager series is designed to be the true ''everyman'' knife. Lightweight, comfortable and super sharp, they are rugged, dependable and perfect for hunting and camping as well as general utility and daily cutting chores. The Voyager series features Japanese AUS-10A Alloy blades and the Tri-Ad locking mechanism. The Voyager's ergonomic Griv-Ex handles (reinforced with heat treated 6061 aluminum liners) provide both great comfort and a secure grip even under extended use in tough conditions.![]()
Specifications for Cold Steel Voyager Large Folding Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 4 in |
| Closed Length: | 5.25 in |
| Blade Material: | AUS 10A |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9.25 in |
| Handle Material: | Griv-Ex |
| Handle Finish: | Stonewash |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 3.5 mm |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 5.2 oz |
| Handle Length: | 5.25 in |
| Quantity: | 1 |
Features of Cold Steel Voyager Large Tanto Point Folding Knife
- Ambidextrous Pocket / Belt Clip
Package Contents:
- Cold Steel Voyager Large Folding Knife
Cold Steel Voyager Large Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Voyager Large Folding Knife, Clip Point 4in Blade Length, Plain Edge, CS-29AC , MPN: CS-29AC , UPC: 705442017936 , Code: 24-KN-VOYAGERLG-CS-29AC
- Cold Steel Voyager Large Folding Knife, Tanto, 4in Blade, Plain Edge, AUS10A Steel Blade, Black Grive-Ex Handle, CS-29AT , MPN: CS-29AT , UPC: 705442017943 , Code: 24-KN-VOYAGERLG-CS-29AT
- Cold Steel Voyager Large Folding Knife, 4in, AUS 10A Steel Blade, Folding Plain Drop Point Stone Washed Blade, Black Textured Griv-Ex Handle, CS-29AB , MPN: CS-29AB , UPC: 705442019671 , Code: 24-KN-VOYAGERLG-CS-29AB
Cold Steel Voyager Large Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Cold Steel Voyager Large Folding Knife, Tanto, 4in Blade, Serrated Edge, AUS10A Steel Blade, Black Grive-Ex Handle, CS-29ATS , MPN: CS-29ATS , UPC: 705442017950 , Code: 24-KN-VOYAGERLG-CS-29ATS