Tap Tap to Zoom
Read More...
Code: 24-TQ2-CS-92RBNT
MPN: CS-92RBNT
UPC: 705442012085
Product Info for Cold Steel M9 Rubber Training Blade Bayonet
Now you can practice with some of Cold Steel most popular knife designs in relative safety - with our rubber Training Knives! Each trainer has been carefully fashioned to look as realistic as possible so they can be effectively used in solo practice, training drills, disarm drills, and demonstrations and any other activity where you want a reasonably close approximation of realism but not the extreme danger and risk associated with an actual knife.![]()
Specifications for Cold Steel M9 Rubber Training Blade Bayonet:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Handle Length: | 5 in |
| Blade Grind: | Dull (Training Knife) |
| Blade Thickness: | 8.25 mm |
| Weight: | 5.6 oz |
| Blade Material: | Santoprene |
| Blade Finish: | Black Santoprene |
| Handle Finish: | Black |
Features of Cold Steel M9 Rubber Training 7in. Blade Bayonet:
- Santoprene
Package Contents:
- Cold Steel M9 Rubber Training 7in. Blade Bayonet
Cold Steel M9 Rubber Training Blade Bayonet Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel M9 Rubber Training 7in. Blade Bayonet, CS-92RBNT , MPN: CS-92RBNT , UPC: 705442012085 , Code: 24-TQ2-CS-92RBNT