Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 24-TQ2-MDVL-CS-92RDAG
MPN: CS-92RDAG
UPC: 705442018360
Product Info for Cold Steel Medieval Training Dagger 16 3/8in
Now you can practice with some of our most popular knife designs in relative safety - with Cold Steel rubber training knives! Each Training Knives has been carefully fashioned to look as realistic as possible so they can be effectively used in solo practice, training drills, disarm drills, and demonstrations and any other activity where you want a reasonably close approximation of realism but not the extreme danger and risk associated with an actual knife.![]()
Specifications for Cold Steel Medieval Training Dagger 16 3/8in:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 10 in |
| Overall Length: | 16.38 in |
| Handle Length: | 6.38 in |
| Color: | Black |
| Blade Grind: | Dull (Training Knife) |
| Blade Thickness: | 0.75 in |
| Weight: | 7.1 oz |
| Handle Material: | Santoprene |
| Blade Material: | Santoprene |
Features of Cold Steel Medieval Training Dagger 16 3/8in:
- Santoprene
Package Contents:
- Cold Steel Medieval Training Dagger 16 3/8in
Cold Steel Medieval Training Dagger 16 3/8in Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Medieval Training Dagger 16 3/8in, Black, CS-92RDAG , MPN: CS-92RDAG , UPC: 705442018360 , Code: 24-TQ2-MDVL-CS-92RDAG