Tap Tap to Zoom
- Included Accessories:
- Standard
- Blade Length:
- 36 in
- Blade Material:
- 1060 High Carbon Steel
- Overall Length:
- 49 in
- Hand:
- Ambidextrous
- Condition:
- New
- Handle Length:
- 13 in
Code: 24-SJ-CS-88BOK-EE
MPN: CS-88BOK
UPC: 705442005315
Product Info for Cold Steel Warrior Series O Katana
The Cold Steel Warrior Series O Katana is a great looking sword with a high-quality steel blade that will easily fit in with your already extensive collection. This Sword from Cold Steel is made with a 36 in. 1060 Carbon steel blade with covered, cord wrapped handles. Overall length is 49 in. Includes Black Lacquered scabbard and cover bag.![]()
Specifications for Cold Steel Warrior Series O Katana:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Included Accessories: | Standard |
| Blade Length: | 36 in |
| Blade Material: | 1060 High Carbon Steel |
| Overall Length: | 49 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Condition: | New |
| Handle Length: | 13 in |
Package Contents:
- Cold Steel Warrior Series O Katana
- Black Lacquered Wood Scabbard
- Sam (Ray Skin) Handle with Black Braid Cord and Brass Menuki
Cold Steel Warrior Series O Katana Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Warrior Series O Katana, 36 in 1060 Carbon Steel Blade, CS-88BOK , MPN: CS-88BOK , UPC: 705442005315 , Code: 24-SJ-CS-88BOK-EE
Cold Steel Warrior Series O Katana Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Cold Steel Warrior Series O Katana, 36 in 1060 Carbon Steel Blade, CS-88BOK , MPN: CS-88BOK-DEMO , Code: 24-SJ-CS-88BOK-DEMO