Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8.25 in
- Overall Length:
- 13.38 in
- Blade Shape:
- Dagger
- Blade Material:
- Japanese AUS 8A
- Included Accessories:
- Secure-Ex Sheath
- Handle Material:
- Kray-Ex
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- KYDEX
Code: 24-KN1-CSKRAO-CS-39LSSC
MPN: CS-39LSSC
UPC: 705442006497
Product Info for Cold Steel OSS Knife w/ Kraton Handle - 12.38In Overall Length
The Cold Steel OSS Kraton Handle Knife has been created using top of the line materials and construction to offer you a cutting utensil that will easily cut through any mission. This Knife from Cold Steel has an 8 1/4 in. VG-1 steel blade with a kraton handle and an overall length of 13 3/8 in. Includes sheath.![]()
Specifications for Cold Steel OSS Knife w/ Kraton Handle - 12.38In Overall Length:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 8.25 in |
| Overall Length: | 13.38 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | Japanese AUS 8A |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Secure-Ex Sheath |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 5.13 in |
| Blade Thickness: | 4.7 mm |
| Handle Finish: | Satin |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 8.6 oz |
Features of Cold Steel OSS Knife w/ Kraton Handle - 12.38In Overall Length:
- 4-way Clip
- Skeletonized steel internal liners
- Enlarged opening hole
- FRN Bi-Directional Textured handle
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
- Blade Length (Inches): 8.25
- Full Length: 13.375
- Thickness: 0.1875
- Material: Blade - Japanese AUS 8A Stainless
- Handle - Kraton(Plain Edge)
Package Contents:
- Cold Steel OSS Knife w/ Kraton Handle - 12.38In Overall Length
- Secure-Ex Sheath
Cold Steel OSS Knife w/ Kraton Handle - 12.38In Overall Length Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel OSS, Black Kraton Handle, Single Edge Knife, CS-39LSSC , MPN: CS-39LSSC , UPC: 705442006497 , Code: 24-KN1-CSKRAO-CS-39LSSC
Cold Steel OSS Knife w/ Kraton Handle - 12.38In Overall Length Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Cold Steel OSS, Black Kraton Handle, Plain Double Edge Knife 38SSM , MPN: 38SSM , UPC: 705442008170 , Code: 24-KN1-CSKRAO-38SSM