Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.5 in
- Overall Length:
- 12.5 in
- Blade Material:
- CPM-3V Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Kray-Ex
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- Secure-Ex
- Color:
- Black
Code: 24-KN1-CS-37RS-37RS
MPN: CS-37RS
UPC: 705442020493
Product Info for Cold Steel Recon Scout 3V Knife
In almost every respect, the Recon Scout is simply a 7.5-inch Trail Master Bowie. It offers the same heat treatment, blade thickness, blade shape, and handle - but now with CPM-3V tool steel.![]()
Unlike other combat knives, the Recon Scout's broad clip point is highly resistant to bending or breaking. It's ideal for long-range cutting and slashing. Additionally, the blade is equipped with a slightly concave false edge that measures approximately 3.5in long.
Like the Trail Master, the Recon Scout has a slight curve along the entire length of the blade. This curve allows the blade to be used in a draw cut as well as a chopping stroke. Plus, the extra curve near the tip provides plenty of ''belly'' for emergency field dressing and skinning.
The Recon Scout comes complete with a tough Secure-Ex sheath.
Specifications for Cold Steel Recon Scout 3V Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 7.5 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | CPM-3V Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Blade Thickness: | 0.3125 in |
| Sheath Material: | Secure-Ex |
| Color: | Black |
Package Contents:
- Cold Steel Recon Scout 3V Knife
- Secure-Ex Sheath
Cold Steel Recon Scout 3V Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Recon Scout 3V Knife, 7.5in, 3-V Steel, Clip Point Blade, Long Kray-Ex Black Handle, 37RS , MPN: CS-37RS , UPC: 705442020493 , Code: 24-KN1-CS-37RS-37RS