1 of 2 images
Cold Steel Recon Tanto Orange
2 of 2 images
Cold Steel Recon Tanto Orange
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 7 in
- Overall Length:
- 11.75 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Handle Color:
- Orange Kray-Ex
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Orange
Code: 24-KN1-CS49LRTORBK-CS-49LRT-ORBK-BRK
MPN: CS-49LRT-ORBK-BRK
UPC: 813628007586
List: $80.95Save 49%
$40.89
Product Info for Cold Steel Recon Tanto 7.00 in Carbon Steel Fixed Blade Knife
11.75" (29.85cm) overall. 7" (17.78cm) black powder coated SK5 carbon steel blade. Orange Kray-Ex handle. Lanyard hole. Black Secure-Ex belt sheath.![]()
Specifications for Cold Steel Recon Tanto 7.00 in Carbon Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 11.75 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Handle Color: | Orange Kray-Ex |
| Weight: | 0.9 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Orange |
| Length: | 29.85 cm |
Package Contents:
- Cold Steel Recon Tanto Orange
Cold Steel Recon Tanto 7.00 in Carbon Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Recon Tanto 7.00 in Fixed Blade Knife, Orange Kray-Ex, CS49LRTORBKBRK , MPN: CS-49LRT-ORBK-BRK , UPC: 813628007586 , Code: 24-KN1-CS49LRTORBK-CS-49LRT-ORBK-BRK
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare